Loading nanoRep Website Conversion Solution

ההיבטים הירוקים של הקבורה

הקבורה היא דרך נפוצה להיפרד מיקירינו שנפטרו. יש אלטרנטיבה אקולוגית.

תוכנית "לחיות טוב" - אלון נתיב, מנכ"ל עלי שלכת, מסביר על ההבטים הירוקים של קבורה אלטרנטיבית.

מצוקת הקרקעות

עובדה ידועה לכל היא, שמדינת ישראל ענייה מאוד במשאב החשוב לה כל כך: הקרקע. לא כולם מודעים לכך, אולם קבורה באדמה הנה אחת מצרכני הקרקע הגדולים. יתרה מכך, הקרקעות שהוקמו עליהן בתי עלמין, לא יוכלו לשנות בעתיד את יעודן לבנייה או לכל שימוש אחר. הרי המקום שבו צומחים קברים – קדוש הוא. המספרים מלמדים כי מדי שנה מאבדת מדינת ישראל מאות דונמים קרקע לצורך קבורתם של כ-40 אלף איש. הקרקע כוללת לא רק את הקברים עצמם, אלא גם את השטחים הציבוריים המוקצים להם.

עד כמה הדבר קריטי, אפשר ללמוד מדבריו של אחד מבכירי משרד הדתות בדיון שנערך בחודש יוני השנה בוועדת הפנים והסביבה של הכנסת, כפי שפורסמו באתר NRG. לדברי אותו בכיר, כפי שפורסם בכתבה, אם ימשיכו לקבור בקצב הקיים, חצי ממדינת ישראל תכוסה בבתי קברות.

הדיון התקיים סביב ההחלטה להקים בית עלמין חדש בברקת. על פי אותה כתבה, במטרה לנצל את השטח ההררי, שטח נכבד מבית העלמין יוקצה לקבורה רוויה, כלומר קבורה בקומות. הדבר מסמל שינוי בגישת המדינה, אבל עדיין נדרשת קרקע יקרה לפיתוח בתי עלמין.

זיהום מי תהום

המשרד להגנת הסביבה פועל באופן חסר פשרות לאכיפת אחד החוקים העיקריים הנוגעים לזיהום הסביבה. מדובר בחוק האוסר על קבורת בעלי חיים. מטרת החוק: מניעת זיהום מקורות מי השתייה של מדינת ישראל.

הכוונה של החוק ברורה: הגנת הציבור. הסיבה: יונקים עלולים לשאת מחלות, הורמונים, תרופות אנטיביוטיות בהם טופלו ותרופות שונות אחרות שאינן מתפרקות, חיידקים שונים ועוד. מכיוון שגוף היונק מורכב מכ-70 אחוז נוזלים, המדינה אינה נוטלת את הסיכון ואת האחריות שחומרים אלה יחלחלו אל מי התהום ויגיעו גם אל ברזי השתייה.

החוק ברור, מובן והגיוני. רק לא מובן מדוע הוא כל כך חשוב וקריטי כאשר מדובר בהולכי על ארבע, ומתעלם מהעובדה הפשוטה שבקרב היונקים יש גם הולכי על שתיים. גם הם טופלו בתרופות, בהורמונים (בעיקר נשים), גם בגופם חומרים שעלולים להיות מסוכנים. גם גופם מורכב מ-70 אחוז נוזלים שעלולים לחדור למי התהום על החומרים שהם מכילים.

זיהום אוויר

רעיון הקבורה הרוויה אינו ייחודי לבית העלמין העתיד לקום בברקת. בבתי עלמין נוספים בארץ החלו בקבורה רוויה. אבל גם היא עלולה להיות בעייתית.

פגיעתו של גז מתאן CH3 נחשבת לחמורה יותר מפגיעתו של דו תחמוצת הפחמן CO2. גז המתאן נוצר בין היתר כתוצאה מהליכי ריקבון ופירוק חומרים אורגניים. כלומר, בהליך הפירוק של גוף אורגני (הליך הקבורה) משתחרר גז מתאן. בקבורה מתחת לפני הקרקע חלק מהמתאן נשאר שם, אך בעת מעבר לקבורה רוויה לסוגיה השונים, אנו מגבירים את פליטת גז מתאן לאטמוספרה.

מגמות בעולם המודרני

במדינות מתקדמות בעולם (ובמיוחד במדינות הסובלות ממצוקת מחסור בקרקעות), הועברו חוקים שמטרתם לעודד את הבחירה בשרפת גופה כדרך הפרידה. כך לדוגמה בהולנד, באנגליה, בארגנטינה ובמדינות נוספות, חוקק חוק בתי העלמין הציבוריים, הקובע כי חלקת הקבר מוחכרת לתקופה מוגבלת של מספר שנים, כאשר לאחריהן מוצאות שאריות הנפטר מן הקבר ועוברות תהליך שריפה.

מגמת הבחירה בשרפת גופה כאלטרנטיבה לקבורה נמצאת בגידול מתמיד בעולם. כך לדוגמה, ביפן מגיע שיעור הבוחרים בשרפה לכ-100 אחוז, בהונג קונג 87 אחוז, שווייץ 82 אחוז, צ'כיה 81 אחוז, דנמרק 77 אחוז, שוודיה 75 אחוז, אנגליה 72 אחוז. הנתונים מתייחסים לשנת 2008. אגב, אחוז היהודים במדינות שונות בעולם אשר בוחרים בשרפת גופה מתקרב לאחוז הבוחרים בכך מכלל האוכלוסייה באותה מדינה.

הסיבות לבחירתו של האדם בשרפת גופה מגוונות, כאשר רבים מבין המבקשים להיפרד מהעולם בדרך זו, ובכלל זה בישראל, רואים בכך פתרון אקולוגי ראוי. הוא אינו מבזבז משאבי קרקע, אינו עלול להוות איום על איכות הסביבה.

בניגוד למה שרבים חושבים, תהליך שרפת הגופה אינו מזהם את האוויר. הכבשנים המודרניים מתוכננים לרמות זיהום אוויר אפסיות אשר עומדות בתקינה מחמירה ביותר לפי סטנדרטים עולמיים. ולראיה, תנורים כאלה מוצבים ממש בלב ליבן של ערים גדולות רבות ברחבי העולם, לרבות ארה"ב ואירופה.

 

כדי אפר אקולוגיים

כחלק מההיבטים הירוקים שבשרפת גופה, גובר השימוש בעולם בכדי אפר אקולוגיים. מדובר בכדים עשויים חומרים מתכלים שנועדו לקבורה באדמה או לקבורה בים, מבלי שיפגעו באיכות הסביבה.

 
צור קשר
1-800-333-188
24/7 לשרותך בכל הארץ
מעוניינים שנתקשר אליכם? אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*
*
...Loading...
הרשמה לעידכונים
*
*
...Loading...