Loading nanoRep Website Conversion Solution

ההיבטים הירוקים של הקבורה

צפו: "לחיות טוב" - אלון נתיב, מנכ"ל עלי שלכת, מסביר על ההבטים הירוקים של קבורה אלטרנטיבית

מצוקת הקרקעות

עובדה ידועה לכל היא, שמדינת ישראל ענייה מאוד במשאב החשוב לה כל כך: הקרקע. לא כולם מודעים לכך, אולם קבורה באדמה הנה אחת מצרכני הקרקע הגדולים. יתרה מכך, הקרקעות שהוקמו עליהן בתי עלמין, לא יוכלו לשנות בעתיד את יעודן לבנייה או לכל שימוש אחר. הרי המקום שבו צומחים קברים – קדוש הוא. המספרים מלמדים כי מדי שנה מאבדת מדינת ישראל מאות דונמים קרקע לצורך קבורתם של כ-40 אלף איש. הקרקע כוללת לא רק את הקברים עצמם, אלא גם את השטחים הציבוריים המוקצים להם.

עד כמה הדבר קריטי, אפשר ללמוד מדבריו של אחד מבכירי משרד הדתות בדיון שנערך בחודש יוני השנה בוועדת הפנים והסביבה של הכנסת, כפי שפורסמו באתר NRG. לדברי אותו בכיר, כפי שפורסם בכתבה, אם ימשיכו לקבור בקצב הקיים, חצי ממדינת ישראל תכוסה בבתי קברות.

בשנים האחרונות עברו לפתח מתקני קבורה בקומות, בהמשך יהיו ערי מתים שלמות. הדעות לגבי המגמה מאוד חלוקות והקושי הפסיכולוגי הוא עצום עבור בני המשפחה הבאים ללוויה בקבורה שכזאת.

זיהום מי תהום

המשרד להגנת הסביבה פועל באופן חסר פשרות לאכיפת אחד החוקים העיקריים הנוגעים לזיהום הסביבה. מדובר בחוק האוסר על קבורת בעלי חיים. מטרת החוק: מניעת זיהום מקורות מי השתייה של מדינת ישראל.

הכוונה של החוק ברורה: הגנת הציבור. הסיבה: יונקים עלולים לשאת מחלות, הורמונים, תרופות אנטיביוטיות בהם טופלו ותרופות שונות אחרות שאינן מתפרקות, חיידקים שונים ועוד. מכיוון שגוף היונק מורכב מכ-70 אחוז נוזלים, המדינה אינה נוטלת את הסיכון ואת האחריות שחומרים אלה יחלחלו אל מי התהום ויגיעו גם אל ברזי השתייה.

החוק ברור, מובן והגיוני. רק לא מובן מדוע הוא כל כך חשוב וקריטי כאשר מדובר בהולכי על ארבע, ומתעלם מהעובדה הפשוטה שבקרב היונקים יש גם הולכי על שתיים. גם הם טופלו בתרופות, בהורמונים וגם בגופם חומרים שעלולים להיות מסוכנים. גם גופם מורכב מ-70 אחוז נוזלים שעלולים לחדור למי התהום על החומרים שהם מכילים.

זיהום אוויר

פגיעתו של גז מתאן CH3 נחשבת לחמורה יותר מפגיעתו של דו תחמוצת הפחמן CO2. גז המתאן נוצר בין היתר כתוצאה מהליכי ריקבון ופירוק חומרים אורגניים. כלומר, בהליך הפירוק של גוף אורגני (הליך הקבורה) משתחרר גז מתאן. בקבורה מתחת לפני הקרקע חלק מהמתאן נשאר שם, אך בעת מעבר לקבורה רוויה לסוגיה השונים, אנו מגבירים את פליטת גז מתאן לאטמוספרה.

מגמות בעולם המודרני

במדינות מתקדמות בעולם (ובמיוחד במדינות הסובלות ממצוקת מחסור בקרקעות), הועברו חוקים שמטרתם לעודד את הבחירה בשרפת גופה כדרך הפרידה. כך לדוגמה בהולנד, באנגליה, בארגנטינה ובמדינות נוספות, חוקק חוק בתי העלמין הציבוריים, הקובע כי חלקת הקבר מוחכרת לתקופה מוגבלת של מספר שנים, כאשר לאחריהן מוצאות שאריות הנפטר מן הקבר ועוברות תהליך שריפה.

מגמת הבחירה בשרפת גופה כאלטרנטיבה לקבורה נמצאת בגידול מתמיד בעולם. כך לדוגמה, ביפן מגיע שיעור הבוחרים בשרפה לכ-100 אחוז, בהונג קונג 87 אחוז, שווייץ 82 אחוז, צ'כיה 81 אחוז, דנמרק 77 אחוז, שוודיה 75 אחוז, אנגליה 72 אחוז. הנתונים מתייחסים לשנת 2008 כאשר המספרים גדלים בכל שנה.
אגב, אחוז היהודים במדינות שונות בעולם אשר בוחרים בשרפת גופה מתקרב לאחוז הבוחרים בכך מכלל האוכלוסייה באותה מדינה.

הסיבות לבחירתו של האדם בשרפת גופה מגוונות, כאשר רבים מבין המבקשים להיפרד מהעולם בדרך זו, ובכלל זה בישראל, רואים בכך פתרון אקולוגי ראוי. הוא אינו מבזבז משאבי קרקע, אינו עלול להוות איום על איכות הסביבה.

בניגוד למה שרבים חושבים, תהליך שרפת הגופה אינו מזהם את האוויר. הכבשנים המודרניים מתוכננים לרמות זיהום אוויר אפסיות אשר עומדות בתקינה מחמירה ביותר לפי סטנדרטים עולמיים. ולראיה, תנורים כאלה מוצבים ממש בלב ליבן של ערים גדולות רבות ברחבי העולם, לרבות ארה"ב ואירופה.

 כדי אפר אקולוגיים

לעלי שלכת יש מגוון כדי אפר רחב, רבים ביניהם עשויים חומר אקולוגי מתכלה.

 
צור קשר
1-800-333-188
24/7 לשרותך בכל הארץ
מעוניינים שנתקשר אליכם? אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*
*
...Loading...
הרשמה לעידכונים
*
*
...Loading...